niedziela, 26 lutego 2012

DZIŚ URODZINY EWELINY

Żyj nam sto lat i uśmiech miej na twarzy.
Niech życie Ci da, to wszystko, o czym marzysz.


Z okazji urodzin wszystkiego najlepszego, rozwoju zdolności,  dobrych przyjaciół, wielu dobrych ocen życzą koleżanki, koledzy i wychowawczyni.

sobota, 25 lutego 2012

Zagadka Patryka i Bartka


Jeśli ktoś nie widzi starego lorda, niech przeszuka nasze komentarze. W poście pt.: "Walentynki" jest zagadka, na którą warto odpowiedzieć.

wtorek, 21 lutego 2012

poniedziałek, 20 lutego 2012

Zastanówmy się...

 Niedługo będziemy się zastanawiać, czy "Akademia Pana Kleksa" to baśń. Jeśli ktoś chce już wcześniej rozwikłać ten problem, może skorzystać z podpowiedzi.

Baśń
View more PowerPoint from emiliabadr

17 lutego, wycieczka klasowa, Centrum Nauki Kopernik


Ale dlaczego właśnie Kopernik?


Mikołaj Kopernik-wielki uczony, astronom, matematyk, lekarz. A o więcej pytajcie Bartka, który grał jego rolę w przedstawieniu przygotowanym na 11 listopada.



A co z naszą wycieczką?
Centrum Nauki Kopernik to miejsce tak niesamowite, że nie możemy porównać go z żadnym innym znanym nam miejscem. Nauka i zabawa w jednym dała nam dużo wrażeń i radości. Prawie każdy znalazł tam coś ciekawego dla siebie. Wszystkiego można ( a nawet trzeba było) dotknąć, sprawdzić jak działa, warto było wejść w każdą dziurę, pociągnąć za każdy sznureczek, nacisnąć każdy guzik. Ciekawe co Was najbardziej zafascynowało?


17 lutego, wycieczka klasowa, punkt II- Mc Donald's

        Co by nie mówić o szkodliwości fast foodów, jak by nie namawiać do zdrowego trybu życia, dzieci nie chcą słuchać o wycieczce bez wizyty w Mc Donlad's lub KFC.  Ja też zawsze ulegam, choć bez entuzjazmu.
Na szczęście teraz do zestawów dodają jabłka, a kilka osób wybrało także sałatki. Przynajmniej to jest zdrowe.







(Ale tak naprawdę, to z panią Basią i panem Sebastianem też się skusiliśmy.)

Emilia Badurek

ps. W mojej picasie nie ma polskiej czcionki, więc brak kreseczek i ogonków (czyli znaków diakrytycznych).

niedziela, 19 lutego 2012

17 lutego, wycieczka klasowa, punkt I - Muzeum Wojska Polskiego

       Nasza pierwsza klasowa wycieczka (nie licząc wyjścia na pocztę z listami do Marzycielskiej Poczty i obrzucania się śnieżkami) doszła do skutku, odbyła się bezpiecznie, choć zima atakowała nas przez cały czas. Ze względu na pogodę nie poszliśmy na Powązki i nie odwiedziliśmy rodzinnego grobu Norwidów, musimy więc  pojechać tam na wiosnę.

         Zaczęliśmy od Muzeum Wojska Polskiego. Pan Przewodnik oprowadzał nas po salach muzealnych, opowiadał o Polsce od czasów Mieszka do 1945 roku, pokazywał różne rodzaje broni, mundury, pamiątki po wybitnych Polakach. Zadawał dużo pytań i był bardzo zadowolony, że na wszystkie odpowiadaliście. Najbardziej się cieszył, kiedy to wy pytaliście.

       Niektórzy nawet notowali, by nie pogubić ważnych informacji. Z braku notesów wykorzystane zostały inne materiały...

 Piękny i bardzo dokładny model statku z bitwy pod Oliwą. Pamiętacie, co to jest abordaż...





kolczuga, rapcie, szturmak, buzdygan?

Jedyne pytanie, na które nie odpowiedzieliście dotyczyło tej broni.  Trudno było rozpoznać w tych niebezpiecznych narzędziach zwykłe chłopskie kosy. "Żywią y bronią" (napis z okresu Powstania Kościuszkowskiego)




 Czarna sukienka, ozdoby, biżuteria  noszone przez Polki po Powstaniu Styczniowym jako znak żałoby. Oczywiście najwięcej czasu spędziły przy tej gablocie dziewczęta.

 Z  Marszałkiem Józefem Piłsudskim.

 Chłopcy wymieniali uwagi na temat uzbrojenia....
 i motoryzacji.
     Mimo zmęczenia ( zaczyna się druga godzina zwiedzania muzeum) z uwagą słuchacie opowiadania o Powstaniu  Warszawskim i niebezpiecznej niemieckiej minie zdalnie sterowanej Goliath.

 "Ułani, ułani, malowane dzieci, niejedna dziewczyna za wami poleci. " :)


Rozszyfrowanie niemieckiej  maszyny szyfrującej Enigma to jeden z największych sukcesów Polaków w walce z III Rzeszą.
Po raz pierwszy  udało się to polskim kryptologom w roku w 1932 roku. Niemcy wiele razy  zmieniali kody, ale dzięki pracy Polaków już łatwiej było złamać szyfry.   Warto zapamiętać postacie  Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.






Duże wrażenie zrobiła na nas sala poświęcona zbrodni katyńskiej. Niektórzy z nas byli bardzo wzruszeni. Panował w niej mrok, tylko gabloty  z przedmiotami znalezionymi na miejscu straceń polskich oficerów i policjantów były podświetlone. Poważny nastrój wzbudzała smutna muzyka. Wszyscy pamiętamy, że na terenie naszej gminy mamy dwa Dęby Pamięci: przed szkołą- poświęcony   oficerowi Wojska Polskiego  Kazimierzowi Jackowskiemu i przed Urzędem Gminy- ku pamięci  policjanta Zygmunta Piotrowskiego.






Na koniec nasz przewodnik pochwalił  wszystkich za dużą wiedzę i bardzo dobre zachowanie. Zapraszał do odwiedzenia ekspozycji pojazdów bojowych na zewnątrz, ale pogoda na to nie pozwalała. Trudno, zawsze możemy tu wrócić na wiosnę.

Emilia Badurek

czwartek, 16 lutego 2012

Jutro wycieczka. Mam nadzieję, że się uda.
Zajrzyjcie do Muzeum Wojska Polskiego i Centrum Kopernika już dzisiaj.

http://www.muzeumwp.pl/video/64,muzeum-wojska-polskiego-ocalic-przeszlosc-dla-przyszlosci.php
http://www.kopernik.org.pl/wystawy/
Mam nadzieję, że zrobimy ciekawe zdjęcia na nasz blog.
Emilia Badurek

wtorek, 14 lutego 2012

14 lutego 1942 r., 70 lat temu...




Fajnie obchodzić Walentynki, ale warto pamiętać, że 14 lutego to rocznica powstania Armii Krajowej. W tym roku minęło 70 lat. Jeśli oglądacie "Czas honoru", to wiecie, o co chodzi.  Starzy żołnierze AK, którzy przeżyli II wojnę światową, powstanie i stalinowskie prześladowania, zebrali się dzisiaj przy Grobie Nieznanego Żołnierza. My też pamiętajmy. Łatwo skojarzyć daty.
Emilia Badurek

Walentynki

Nasze tło przybrało walentynkowy wygląd. Chłopcy i dziewczęta wymienili się walentynkami- słodkimi lizakami w kształcie serca. Ja też dostałam walentynkę od klasy.
Przed nami dyskoteka.

poniedziałek, 13 lutego 2012

piątek, 10 lutego 2012

Mapa myśli


      Kilka godzin wychowawczych poświęcimy w tym semestrze technikom uczenia się. Żeby je stosować skutecznie i świadomie, musimy wiedzieć jak pracuje mózg. Przypominam, że prawa półkula odpowiada za wyobraźnię i umiejętności artystyczne, a lewa za logiczne myślenie, pisanie, czytanie, liczenie, analizowanie. Oczywiście to wiedza bardzo skrótowa.
 Żebyśmy szybko i na długo zapamiętywali, musimy wykorzystywać obie półkule. Jest na to wiele metod. Jedna z nich to  mapa myśli, której zasady zgłębialiśmy dziś na lekcji wychowawczej. Warto poznać tę technikę, bo stosują ją nauczyciele w naszej szkole. My zrobiliśmy dopiero pierwszy krok. Trochę pracy, trochę zabawy. Ciekawe, czy zapamiętacie wiadomości o rzeczowniku?
Znalazłam w sieci mapę myśli :)na temat  mapy myśli  :) to tu. Może być dla Was przypomnieniem tego, co robiliśmy na lekcji. Widzę tu różnicę, my zmniejszaliśmy literki- im dalej od centralnego wyrazu,  tym mniejsze. Tu ta zasada nie jest zachowana.

Mapa myśli może przydać się w szkole, ale także na całe życie. Wielu ludzi, którzy osiągnęli sukces w pracy np. w biznesie, zarządzaniu itd. pracują mapą myśli w swoich firmach.
Jeszcze nieraz się z nią spotkacie.
Emilia Badurek

czwartek, 9 lutego 2012

Zbliża się ...


...Pan Kleks!
    Przypominam wszystkim, że w poniedziałek 27 lutego zaczynamy omawiać "Akademię Pana Kleksa" Jana Brzechwy. Na początek- kartkówka z lektury. Pytania będą szczególnie dobrane- to znaczy: szczegółowe i podchwytliwe- tak, by sprawdzić, czy na pewno przeczytaliście  książkę, czy tylko jej skrót, a może jedynie (mam nadzieję, że nie) obejrzeliście film.  Jeśli ktoś jeszcze nie rozpoczął czytania, niech zajrzy jutro do biblioteki. Gdyby wszystkie egzemplarze były wypożyczone, trzeba będzie się książką "dzielić".  Śpieszcie się, bo  tym razem nie przełożymy omawiania lektury. Te osoby, które przeczytają na czas, są wtedy pokrzywdzone, bo zapominają szczegóły.



Nie oglądajcie filmu wcześniej, bo będziecie się nudzić na lekcji.

EB

Możemy tu zamieszczać grafikę....

np. taki obrazek. Musimy zamieszczać jego źródło, ale ja tego tym razem nie zrobię, bo nie wiem, czy ta strona ma odpowiednie treści.
EB

środa, 8 lutego 2012

Pierwsze koty za płoty

Zaczęliśmy blogować. Zabawa była fajna.Wprawdzie komentarze nie ukazywały się w kolejności i mieszają się pytania i odpowiedzi, a cięte riposty nie trafiają do adresata za każdym razem, ale zawsze można to sobie poskładać i patrzeć na wyświetlony czas. Przy tylu chętnych nie nadążałam z moderowaniem. Będzie coraz lepiej. Na wszystkie pomyłki dziś przymykamy oko.
Zapraszam do zaglądania tu i pisania komentarzy nie tylko w szkole, bo na pewno nie będziemy mieli codziennie zajęć z blogowaniem.

Środa, informatyka

Dzisiaj na lekcji informatyki blogujemy. Ciekawe komu się uda wpisać komentarz. Czyj będzie dowcipny, czyj będzie poważny? A może o coś chcecie mnie zapytać. Pamiętajcie o ortografii, lepiej się czyta. Błędy można sprawdzić. Powodzenia.

poniedziałek, 6 lutego 2012

Nowy kolega

Od dziś nasza klasa ma dwudziestu dwóch uczniów. Doszedł do nas Paweł. Życzymy mu sukcesów. Mamy nadzieję, że polubi szkołę i klasę.

niedziela, 5 lutego 2012

Najtrudniej zacząć...

...a więc prosto z mostu! Aby lepiej się poznać, lepiej się uczyć i chwalić się sukcesami, założyłam blog. Nie jest to mój prywatny blog, to blog klasy czwartej. Co z nim będzie, to się jeszcze okaże. Mam nadzieję, że przyda się nam i że będziemy prowadzić go wspólnie :).
Emilia Badurek